De oprichter van Brainchild Production, waar kites voor Harlem, F-ONE en Reedin worden gemaakt, praat in een podcast over zijn nieuwe fabriek in Noord-Macedonië, materialen voor 2027 en een markt onder druk. Zijn verwachting: de volgende generatie kites vliegt anders en breekt records.
Weinig mensen hebben zoveel invloed op de kites waarmee we varen als Ralf Grösel. Hij begon zijn eigen kitemerk, dat later Flysurfer werd, ontwierp bij Duotone onder meer de Evo en richtte in 2022 Brainchild Production op. Daar worden nu kites gemaakt voor Harlem, F-ONE en Reedin. In aflevering 13 van de podcast The Kite Pod blikt hij vooruit. Hij houdt zich daarbij niet in.
Een fabriek in elf maanden
Brainchild zit in Noord-Macedonië. Naast het lab van 1.500 vierkante meter staat nu een nieuwe fabriek van 3.500 vierkante meter, gebouwd in elf maanden, planning en administratie meegerekend. Tijdens de bouw werkten er op het hoogtepunt 220 mensen in het lab. Inmiddels heeft het bedrijf zo'n 210 tot 220 medewerkers. Grösel en zijn vrouw Isabel zijn de enige buitenlanders.
Lab en fabriek zijn bewust gescheiden. In de fabriek draait de serieproductie, in het lab het onderzoek en de prototypes. Een groot deel van het managementteam komt uit de auto-industrie. Matrijzen en spuitgietonderdelen komen van leveranciers binnen ongeveer 25 kilometer. "We hebben de modernste productiefaciliteit die er in onze sport ooit is geweest", zegt Grösel.
Produceren in Europa is duurder dan in landen als Sri Lanka. Grösel vindt de controle en de snelheid dat waard. Hoe dat er in de praktijk uitziet, laat F-ONE zien in een rondleiding door de fabriek.
ProWeld en wat er na komt
Brainchild werd bekend met ProWeld, een manier om kites te lassen in plaats van te naaien. Ook de canopies worden er digitaal bedrukt, zodat er geen voorgekleurd doek nodig is. De volgende grote stap komt volgend jaar uit. Wat het is, wil Grösel nog niet zeggen. Wel waar het om draait: "We hebben zoveel gewicht bespaard dat je bijna geen gewicht meer kunt besparen." De winst moet nu uit de aerodynamica komen, met nieuwe materialen. Voor elk project test hij tientallen materialen, waarvan er vaak maar een paar overblijven.
Zijn verwachting is stellig. "Ik kan je met zekerheid zeggen dat er records gaan vallen." Dat gebeurt nu al op Brainchild-materiaal. Lewis Crathern sprong onlangs 42,6 meter hoog op een Brainchild-kite en Maxime Chabloz werd wereldkampioen freestyle op materiaal uit dezelfde fabriek. Ook Aaron Hadlow en de broers Casati werken met Brainchild. "Wedstrijden zijn zelf geen markt, maar wel een imago", zegt Grösel. "En ze trekken bepaalde mensen aan."
Eén procent idee
Grösel test een paar maanden per jaar prototypes in Langebaan in Zuid-Afrika, van verschillende merken. Op een kite uit de winkel vaart hij nooit. "Het ontwerpidee is één procent, hooguit één procent. De rest is toewijding om dat idee waar te maken." Een kortere weg zoekt hij niet. "We zoeken de slimste weg." Als voorbeeld van zijn filosofie noemt hij de Duotone Evo D/LAB: een kite die gewone kiters met gemak en gevoel laat varen. Prestaties moeten volgens hem altijd het gebruiksgemak dienen.
Een markt onder druk
Minder rooskleurig is zijn blik op de markt. Na de groei in de coronajaren maakt hij zich minder zorgen over volle magazijnen dan over prijsdruk. Volgens Grösel worden sommige producten verkocht voor minder dan wat het materiaal kost. "Dat is heel destructief voor de markt." Hij verwacht dat kleine zelfstandige winkels het moeilijk krijgen en dat merken die direct aan kiters verkopen de markt verder veranderen. "De markt van de toekomst gaat er zeker niet uitzien als de markt van vroeger."
Samenwerken met andere merken doet Brainchild daarom selectief, omdat kennis anders snel weglekt. Over de voorsprong is hij duidelijk: "Op het gebied van technologie lopen we nog jaren voor op de rest."
Benieuwd naar de kites die bij Brainchild van de band rollen? Op Hanglos vind je het aanbod en de prijzen van Harlem, F-ONE en Reedin.
Zo maakt de redactie het nieuws: Hoe wij werken. Een tip of een vraag over dit artikel? Mail [email protected].
Reacties
NOG GEEN REACTIESNog niemand reageerde op dit bericht. Begin jij het gesprek?



